Przejdź do treści

Sposoby noszenia zegarka

  • przez

Noszenie zegarka jest współcześnie bardzo popularne. Jest to symbol szyku i elegancji właściciela. Stanowi niewątpliwie gustowny dodatek do stylizacji. Pojawia się przy tym pytanie: jak nosić zegarek? Decydując się na zakup takiego dodatku na przykład dziecku, bardzo często uczymy go przy tym, że powinien go nosić na lewej ręce. Czy jednak zastanawiamy się, dlaczego tak jest? Być może istnieją sytuacje, kiedy są pewne odstępstwa od tej reguły. Zegarek na prawej ręce co oznacza? – najprawdopodobniej to, że jego właściciel jest po prostu leworęczny i ze względów praktycznych wygodniej jest mu nosić ów gadżet na prawym nadgarstku. Oprócz praktyczności takiego rozwiązania istnieje wiele innych argumentów, dla których takie osoby powinny zdecydować się na ten wybór. Warto wiedzieć, że tylko około 15% osób żyjących na Ziemi jest leworęcznych, co w praktyce oznacza, że świat w większości przystosowany jest dla tych praworęcznych. Przykładowo skrzynia zmiany biegów w samochodzie umiejscowiona jest po prawej stronie, spust migawki w aparacie fotograficznym również. Takich przykładów jest wiele, a skoro leworęczni i tak mają już wystarczająco pod górkę, to może chociaż noszenie zegarka mogą sobie trochę ułatwić? Przekonajmy się!

O historii słów kilka…

Zanim jednak zastanowimy się, która ręka powinna zostać wybrana do eksponowania naszego czasomierza, zapoznajmy się z historią zegarków noszonych na ręce. Otóż początkiem pierwszej wojny światowej żołnierze zrezygnowali z zegarków kieszonkowych na rzecz zegarków naręcznych. Większość z nich miecz, pistolet czy też inne narzędzia trzymało w ręce prawej, więc z tej prostej przyczyny zegarek umieszczali na lewej, by nie przeszkadzał im w walce i codziennych czynnościach. Zegarki były wówczas rzeczą bardzo wartościową. Właściciele dbali o nie i chronili przed uszkodzeniami i wstrząsami. Mimo że dziś nikt już mieczem nie walczy, zwyczaj zakładania czasomierza na rękę lewą pozostał.

Wygoda

To właśnie powinno być kluczowe słowo, gdy myślimy o tym, jak nosić zegarek. Jest to przecież dodatek, a nie coś, co ma utrudniać nam życie. Jeśli jesteśmy praworęczni i wykonujemy wiele czynności właśnie tą ręką, to oczywistym jest, że zegarek lepiej sprawdzi się na lewej.  Taki gadżet bywa ponadto dosyć ciężki i przykładowo pisanie ręką, na której on się znajduje, mogłoby być po prostu uciążliwe.

Wobec tych argumentów na pytanie: zegarek na lewej czy prawej? – odpowiedź brzmi: na tej, która mniej przydaje Ci się w życiu codziennym. Zegarek ma być eleganckim dodatkiem, a nie elementem utrudniającym nam wykonywanie najprostszych czynności.

Noszenie zegarka na prawej ręce przez osoby leworęczne wydaje się więc świetnym rozwiązaniem, jeśli za argument weźmiemy komfort noszenia go przez właściciela. Pamiętajmy jednak, że koronka i przyciski umiejscowione są po prawej stronie tarczy czasomierza i będą stanowić one kłopot, gdyż ustawianie go dużo łatwiej wykonać ręką prawą. Są jednak specjalne modele dla osób leworęcznych i wówczas można swobodnie wybrać noszenie zegarka na ręce prawej.

Savoir-vivre

Kolejnym argumentem, dla którego nie zawsze powinniśmy wybrać lewą rękę jako tę, na której nosimy zegarek są zasady dobrego wychowania. Odpowiednie maniery nakazują nie eksponować za nadto swej biżuterii czy drogiego gadżetu, jakim jest zegarek. Wobec tego umieszczenie go na nadgarstku ręki, którą wykonujemy wiele czynności mogłoby świadczyć o przesadnym pokazywaniu swego majątku. Może być to odczytane jako próba pochwalenia się i wywyższania. W związku z tym osoby leworęczne śmiało mogą wybrać noszenie zegarka na prawej ręce.

Na której ręce nosimy zegarek? Odpowiedź jest dziecinnie prosta: na tej, na której nam wygodnie. Jeśli jesteś osobą leworęczną i zastanawiasz się „zegarek na lewej czy prawej”, możesz śmiało wybrać rękę, którą po prostu używasz rzadziej. W tym wypadku będzie to prawa. Nie ma w tym nic złego. Przeciwnie – w ten sposób Twój gadżet z całą pewnością zostanie z Tobą na dłużej, gdyż zminimalizujesz w ten sposób jego obcieranie, czy inne uszkodzenia wynikające z wykonywania ręką wiodącą wielu czynności narażających zegarek na usterki.